piątek, 28 stycznia 2011

samochody....

Rozwoju przemysłu samochodowego nie da się powstrzymać. Samochud jest środkiem komunikacji, który dociera tam, gdzie nie dojeżdża kolej ani samolot. Żaden środek transportu nie spełni tych zadań, które spełniają samochody.
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez samochodów.
Historia prawdziwej motoryzacji, mającej znaczenie użytkowe, sięga zaledwie początków ubiegłego stulecia. Pierwsze próby skonstruowania pojazdu poruszającego się o własnych siłach czyniono już znacznie dawniej. W roku 1600, w Brukseli, Simon Stevin zbudował pierwszy pojazd żaglowy. W niespełna sto siedemdziesiąt lat później w roku 1769, Francuz Mikołaj Józef Cugnot skonstruował pierwszy pojazd o napędzie parowym. Samochód i parowóz początkowo miały wspólną historię. Publikacje poświęcone obu pojazdom jako ich praprzodków wymieniają te same parowe konstrukcje. 
Amerykanin Thomas Davenoprt w roku 1835 zbudował pierwszy samochód napędzany silnikiem elektrycznym, czerpiącym prąd z elektrycznej baterii. W 1860 roku, francuski mechanik tienne Lenoir skonstruował silnik gazowy, który


pracował bez sprężania mieszanki. Mianowicie w cylindrze umieścił tłok, po którego obu stronach naprzemiennie odbywało się zasysanie i spalanie mieszanki. Silnik miał już jednak mechanizm dostarczający gaz do cylindra. Powietrze – drugi składnik mieszanki – było zasysane przez szczeliny pomiędzy tłokiem a cylindrem.

Dwa lata później uczony francuski Alphonse Beau de Rochas opracował teoretyczną zasadę pracy silnika czterosuwowego. Polegała ona na zassaniu do cylindra mieszanki paliwa, jej sprężeniu, spaleniu, co nadaje ruch tłokowi, i wyrzuceniu spalin na zewnątrz. W tym samym roku prototyp takiego silnika gazowego budował Niemiec Nikolaus August Otto.

W 1875 roku mieszkający w Wiedniu ślusarz żydowskiego pochodzenia Siegfried Marcus wyjechał na ulicę czterokołowym pojazdem z czterosuwowym silnikiem benzynowym. Marcus zamontował silnik na drewnianej ramie wzmocnionej blaszanymi okuciami. Rama opierała się na dwóch osiach z kołami, z których pierwsza była skrętna, tak jak w wozach konnych. Pojazdem sterowano za pomocą niewielkiej, pionowo ustawionej kierownicy połączonej z przekładnią. Konstrukcja Marcusa ważyła 756 kilogramów i była na tyle solidna, że jeszcze w 1950 roku udało się ją uruchomić. Pojazd osiągał prędkość od 6 do 8 km/h, miał hamulce w postaci drewnianych klocków dociskanych do obręczy kół oraz resorowaną przednią oś. Niestety, miejscowa policja zabroniła Mercusowi publicznego korzystania z wynalazku ze względu na dokuczliwy odór spalin.

Mimo, że Siegfried Marcus skonstruował pojazd z silnikiem benzynowym, powszechnie uznaje się, że pierwsze samochody powstały niezależnie od siebie w warsztatach dwóch niemieckich inżynierów: Gottlieba Damilera i Carla Benza.
Benz w 1885 roku przeprowadził pierwsze próby z trójkołowym pojazdem napędzanym czterosuwowym silnikiem benzynowym o mocy 0,55 kW, z elektrycznym układem zapłonowym wysokiego napięcia. Napęd przenoszony był na dwa tylne koła łańcuchem, a przednie służyło do sterowania. Duże, leżące poziomo koło zamachowe zapewniało równą pracę jednocylindrowego silnika. Hamulcami były klocki, w razie potrzeby dociskane do obręczy szprychowych kół. Pojazd ważył 260 kilogramów i już podczas pierwszej próby poza podwórkiem Benza bezawaryjnie przejechał 24 kilometry. Konstruktor opatentował go w 1886 roku.
Lata 1885-1886 były przełomowe dla rozwoju motoryzacji. Gottlieb Daimler i Karol Benz, po wykonaniu prób ze swoimi pierwszymi samochodami, zakładają wówczas dwie rywalizujące wytwórnie, znane później ze swych wyrobów na całym świecie.W 1886 roku swój pierwszy samochód zaprezentował publicznie Gottlieb Daimler. Umieścił on silnik benzynowy nie na trójkołowym, lecz na czterokołowym podwoziu. Skrętna była cała przednia oś. Jego pojazd przypominał bryczkę, od której odczepiono konia. Taki kształt miał być pomocny w razie awarii samochodu (łatwo było doczepić do niego zwierzę pociągowe). Po kolejnych zmianach silnik Daimlera miał moc 3,75 konia mechanicznego, co umożliwiało rozpędzenie samochodu do szybkości 32 km/h
.


































a teraz coś nowszego dla miłoników






































http://www.youtube.com/watch?v=0UjsXo9l6I8

http://www.youtube.com/watch?v=RaCodgL9cvk

niedziela, 23 stycznia 2011

tatuaże.... hmm....

Jako, że tatuowanie sobie sentencji (głównie są to tatuaże na plecach lub przedramionach) stało się dość popularne, postanowiłem znaleźć dla Was jakieś przykłady. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Przyznam szczerze, że największą trudnością okazało się sprawdzenie ich poprawnego tłumaczenia. Nikt z nas nie chciałby przecież wstydzić się swojego tatuażu, który byłby literówką lub rażącym błędem ortograficznym. Pewnie nie raz słyszeliście o przypadkach osób, które zrobiły sobie chińskie tatuaże mające oznaczać znak zodiaku lub jakąś mądrość życiową, a naprawdę okazywały się tekstem w stylu “sajgonki wieprzowe bez ryżu”. Poniżej przedstawiam listę sentencji, które udało mi wynaleźć w czeluściach Internetu. tatuażu na plecach lepiej skonsultować się z tłumaczem danego języka w celu zweryfikowania poprawności tłumaczenia
Sentencje łacińskie:
Per ardua ad astra – Przez cierpienie do gwiazd
Per aspera ad astra – Przez ciernie do gwiazd
Vivere Militare Est- Życie jest walką
Non schola sed vita docet – nie szkoła, leczy życie uczy
Amicum proba, probatum ama – Przyjaciół sprawdzaj, sprawdzonych kochaj
Potius Mori Quam Fodeari – Prędzej śmierć niż poniżenie
Amor Vincit Omnia – Miłość zwycięża wszystko
Mors Tua Vita Mea – Twoja śmierć jest moim życiem
Veritas de Santare – Zemsty nadejdzie czas
Memento Mori – Pamiętaj o śmierci
Arte Et Labore – Sztuka i praca
Vincit Omnia Industria – Upartość (upór) zwycięża wszystko
Audere Est Facere – Odwaga jest czynem
Superbia In Proelia – Dumni w walce
Consilio Et Anamis – Inteligencja i odwaga
Vincere aut mori – Zwyciężyć albo umrzeć
Ubi vita, ibi poesis – Gdzie życie, tam i poezja
Dulcius Ex Asperis – Słodsze po trudnościach
Mors Certa, Hora Incerta – Śmierć jest pewna, ale [jej] godzina nieznana
Carpe Diem – Chwytaj dzień
Hic Amor, Haec Patria Est – To moja miłość, to moja ojczyzna
Veritas Lux Mea – Prawda moim światłem
Vive Ut Vivas – Żyj życiem
Carpe noctem – Wykorzystaj noc
Illegitimus Non Carborundum – ang: Don’t let the bastards get you down – Nie pozwól, aby sk*****le Cię dopadli ;-)
Nosce Te Ipsum – Poznaj siebie samego
Tempus Neminem Manet – Czas nie czeka na nikogo
Inne języki:
La vie est belle (franc.) – Życie jest piękne
Only God can judge me (ang.) – Tylko Bóg może mnie osądzać
Never Lose Hope (ang.) – Nigdy nie trać nadziei
Forever Young (ang.) – Wiecznie młody
Los Ami (hiszp.) – Umrę śmiejąc się

La vie est belle


Never Lose Hope


Only God Can Judge Me
Tatuaż staje się coraz bardziej popularną formom wyrażania swego wnętrza. Niestety wiele osób nie rozumie pojęcia sztuka i kojarzy tatuaż tylko z kryminalistami... Na szczęście coraz częściej widzimy je na ulicach, w gazetach i w telewizji. Ostatnio nie są to tylko bokserzy, muzycy ale i znani prezenterzy, aktorzy i sportowcy.




tatuaze dziela sie moim zdaniem na meskie i damskie. zaprezentuje kilka z nich:P:P

meskie...














 












a teraz płec piekna:):):)














 to jest poprostu cos pieknego...
a teraz zaprezentuje swoje dzieła:):)   mam nadzieje ze wam sie spodobaja...




przepraszam za kiepska jakosc;/;/;/